Mir in sodelovanje: Branje v gozdnih knjižnicah kot pot do povezovanja

Kategorija
Novice
Tip vsebine
Članek
Tematika
Lokalno
Avtor članka
Lea Sedevčič
Datum objave
Vsebina Knjige miru

 

V sklopu Nacionalnega meseca skupnega branja je 27. septembra 2024 po vsej Sloveniji potekal poseben projekt »Branje v gozdnih knjižnicah«. Projekt je organiziral Zavod za gozdove Slovenije v sodelovanju s Turistično zvezo Slovenije, Andragoškim centrom Slovenije in Gozdarsko knjižnico. Pobudnik, gozdar Jože Prah, je ob tej priložnosti poudaril pomen narave, gozda, knjig, sodelovanja in miru.  

Naj bo mir v nas samih, naj bo med nami, z nami in z naravo. Naj bo mir med narodi in na svetu

Dogodek je združil ljubitelje knjig in narave na 60 različnih lokacijah po Sloveniji, kjer so se udeleženci povezovali skozi javno branje in druženje v gozdu. Posebnost tega projekta pa predstavlja Knjiga miru, ki so jo soustvarili vtisi in fotografije udeležencev na skupnem branju v gozdu. 

Knjiga, ki je ni mogoče kupiti ali sposoditi 

Knjiga miru, ki bo hranjena v Gozdnem inštitutu v Ljubljani, je resnično posebna. Njen unikatni izgled izraža globoko povezanost z gozdom – ima lesene platnice iz desetih avtohtonih slovenskih drevesnih vrst, ki jih je izdelal Nejc Pižmoht (Pineks Wood) iz Radeč. 

Slika
Knjiga miru

Slovenija je bogata s 71 avtohtonimi drevesnimi vrstami, vsaka s svojo lepoto in energijo. Gozd je zatočišče miru, tišine in spokojnosti, kar odraža tudi Knjiga miru, ki predstavlja dragocen simbol skupnega branja in povezanosti z naravo. 

Z dogodkom bodo nadaljevali tudi v letošnjem letu 2025, zato vas vabimo, da si več informacij o projektu lahko ogledate na njihovi uradni spletni strani.