Gobe in gobarjenje

Logo: Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost

Naziv ustanove

Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost
Lokacija
Ljubljana
Trajanje programa v besedi
Ure: 30
Trajanje programa
Krajši
Način izobraževanja
V živo
Področje učenja
Naravoslovje in tehnika
Regija
Osrednjeslovenska
Začetek
Kontakt
Maša Sedar
masa.sedar@sutzo.si
01 433 20 90

Glive ne veljajo le za prvakinje čiščenja onesnaženega okolja in kroženja snovi v naravi, temveč so vse pomembnejše tudi v prehrani ljudi, biotehnologiji, medicini in sonaravni gradnji ter proizvodnji tekstila in obutve.
Trenutno poznamo na svetu nekaj čez 100.000 vrst gliv, od katerih vsaj 5.235 vrst uspeva tudi v Sloveniji. Zahvaljujoč še prisotnemu pestremu naravnemu življenjskemu prostoru in bogati zgodovini sonaravnega gospodarjenja z gozdovi lahko tudi na področju bogastva z glivami Slovenijo uvrstimo v evropski vrh. Radi rečemo, da je Slovenija vroča točka biotske pestrosti, kar velja tudi za glive.

Gobe oziroma trosnjaki gliv so le manjši del celotnega organizma - gliv. Poznamo nekaj milimetrov majhne glive in vse do največjega organizma na svetu, ki ga predstavlja podgobje črnomekinaste mraznice ali štorovke. V Sloveniji imamo že tradicionalno zelo pozitiven odnos do gob in gobarjenja, kar rezultira v tem, da tudi dandanes ogromno število prebivalcev Slovenije gobe nabira redno ali vsaj v obdobjih izrazite rasti.

Poudarili bomo pomen gliv pri gospodarjenju z gozdovi kot tudi opozorili na pravila in načela varovanja narave pri gobarjenju.

Del programa bo potekal v predavalnici, večji del pa neposredno na terenu.

CILJI

Spoznati pomen gliv za zdravo življenjsko okolje.
Spoznati pestrost gliv v Sloveniji.
Spoznati glavna življenjska okolja gob, značilnosti njihove rasti in okrepiti zavedanje o pomenu varstva gliv samih in njihovega življenjskega okolja za dobrobit ne le gob, temveč predvsem nas ljudi.