Andragoški center Slovenije z 12 regijskimi koordinatorji za vseživljenjsko učenje (VŽU) ponosno naznanja začetek vseslovenskega projekta Ozaveščanje, obveščanje različnih javnosti in spodbujanje k večji vključenosti v vseživljenjsko učenje (2024–2028) s kampanjo Lahko.si.
Namen projekta je okrepiti splošno zavedanje o pomenu vseživljenjskega učenja (VŽU) ter prispevati k večji vključenosti odraslih v VŽU. Cilj je izboljšati kompetence za njihovo delovanje v družbi in utrjevati sposobnost odzivanja na tehnološke, demografske in podnebne spremembe v sodobni družbi. Projekt bo omogočil sistematično, kontinuirano in večletno ozaveščanje o pomenu VŽU. Nagovarjali bomo vse odrasle, starejše od 16 let, ter ranljive ciljne skupine.
Sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+). Nastal je kot nadgradnja dosedanjih prizadevanj, kot so Tedni vseživljenjskega učenja (TVU), Parada učenja, Dnevi svetovalnih središč in drugih iniciativ za boljšo ozaveščenost za VŽU.
Resnično verjamemo: Lahko.si!
Ciljna publika
Splošna:
- Vsi odrasli prebivalci Slovenije (2024 – 2028)
Ranljive skupine:
- Nižje izobraženi mlajši odrasli (2025)
- Starejši (2026)
- Migranti in priseljenci (2027)
Zaporniki in bivši zaporniki (2028)
Kaj konkretno prinaša projekt?
- Večletno vseslovensko medijsko kampanjo, s katero bomo ozaveščali in krepili gibanje za VŽU – prvič v zgodovini Slovenije!
- Regijsko mrežo koordinatorjev (12), ki so glas projekta v lokalnem okolju – projekt povezuje Slovenijo!
- 50 novih dogodkov za ozaveščanje o pomenu VŽU po vsej Sloveniji!
- Nov spletni portal Lahko.si, kjer bomo z interaktivnimi vsebinami krepili voljo do učenja in motivirali posameznike, da prevzamejo odgovornost za svojo pot učenja in nadaljujejo svoj osebni in profesionalni razvoj.
Novi družbeni profili Lahko.si – gibanje, ki navdušuje.
Cilji
Temeljni cilji projekta so:
- okrepiti zavedanje odraslih o pomenu učenja,
- uveljaviti nove oblike dogodkov ter načine ozaveščanja, informiranja in spodbujanja odraslih za vključevanje v VŽU,
- utrditi pozitiven odnos do VŽU, ki prinaša napredek na osebnem, družbenem in profesionalnem področju,
- prispevati k povečanju prepoznavnost in ugleda VŽU,
izboljšati sodelovanje med izvajalci izobraževanja odraslih in drugimi deležniki na nacionalni in lokalni ravni.
Ekipa
Ekipo projekta Ozaveščanje za VŽU sestavljamo vedoželjni, komunikativni učeči se posamezniki obeh spolov, različnih starosti in izobrazbe. Vsi smo zagovorniki vseživljenjskega učenja. Zavezani smo krepitvi vloge učenja in znanja.
Kombinacija naših spretnosti in motivacije omogočajo, da smo pri delu ustvarjalni, inovativni in se med seboj dopolnjujemo. Pomembno se nam zdi, da ljudje v učenju v vseh njegovih oblikah prepoznajo možnosti za napredek na osebnem, družbenem in profesionalnem področju. Zato s svojim delom utrjujemo pozitiven odnos do vseživljenjskega učenja ter prispevamo k povečanju njegove prepoznavnosti in ugleda v javnosti.