Naziv ustanove
masa.sedar@sutzo.si
01 433 20 90
OKVIRNA VSEBINA
Ljubljana zavzema v programu osrednje mesto in z njo bo povezanih večina vsebin. Kadar bodo aktualna dogajanja zasenčila lokalna, se bomo za kontekst in razumevanje posvetili tudi njim.
Lani smo praznovali 80. obletnico kapitulacije Italije, letos pa bomo v drugi polovici študijskega leta (2025) obhajali okroglo obletnico konca druge svetovne vojne. Analizirali bomo nemško zapuščino na ljubljanskem območju in povojne spremembe v ljubljanskem prebivalstvu, vključno z izgonom Nemcev.
Beseda bo tekla tudi o demografskih temah. Ponovili bomo zgodovino nastanka Ljubljane in pogledali, katero prebivalstvo je v določenih epohah Ljubljano naseljevalo in obeležilo. Posledica burne zgodovine je tudi današnja pestra etnična, verska in migracijska struktura mesta, pri čemer mesto postaja pravcato gospodarsko in kulturno vozlišče in srečevališče. Zato se bomo ukvarjali tudi s toponomastiko (analizo imen krajev) in antroponimijo (analizo priimkov).
Še bolj poglobljeno se bomo dotikali del in ustvarjanja velikih mestnih arhitektov Maksa Fabianija in Jožeta Plečnika, pri čemer bo poudarek na njunem urbanističnem prispevku k zasnovam posameznih mestnih predelov. Te bomo spoznavali tudi na terenu, predvsem, kaj od njunih vizij v mestu še ostaja. Lani so bili na vrsti judovska Ljubljana, Gradišče in Vrtača s svojo vilsko četrtjo, letos bosta na vrsti Spodnja Šiška in Bežigrad, ki sta nekoč predstavljala sklenjeno urbanistično zasnovo. Ogledali si bomo tudi stare ljubljanske zemljevide in opazovali ter prepoznavali spremembe do današnjega časa.
Že doslej smo se precej ukvarjali z mestno klimo in s spremenjenimi pogoji življenja v mestu. Obravnavali smo pojava el ni?o in la ni?a, ki sta močno vplivala tudi na vreme pri nas. V preteklih letih smo obiskali Observatorij na Golovcu, tekom študijskega leta pa bomo eno srečanje namenili obisku meteorološkega zavoda, kjer se bomo poučili o potresih in ujmah.
Študijsko leto bomo kot vedno doslej zaključili s celodnevnim študijskim izletom z vlakom v eno od slovenskih mest.
CILJI
Razviti kritično vrednotenje statističnih in drugih podatkov s poudarkom na zgodovinskih virih.
Pridobiti razumevanje dnevno predstavljenih podatkov v javnih občilih.
Sodelovanje in diskusijski prispevki študentov.
Terensko raziskovanje v obliki študijskih sprehodov po mestu.
Boljše poznavanje in razumevanje razvoja Ljubljane in njegovega prebivalstva ter urbanega prostora.
Sodelovanje študentov s predstavitvami svojih izkušenj iz mestnih predelov, kjer so živeli v preteklosti ali pa živijo danes.