Misleče telo: gibalno-somatska vadba

Logo: Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost

Naziv ustanove

Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost
Lokacija
Ljubljana
Trajanje programa v besedi
Ure: 60
Trajanje programa
Krajši
Način izobraževanja
V živo
Področje učenja
Zdravstvo
Regija
Osrednjeslovenska
Začetek
Kontakt
Maša Sedar
masa.sedar@sutzo.si
01 433 20 90

Sôma je grška beseda za živo, zavestno telo. Gre za celostni pogled, ki človeškega telesa ne vidi zgolj kot "organizem", marveč razume človeka kot kompleksno bitje, ki ima v skladu s svojim doživljanjem sveta in samozavedanjem vedno možnost spreminjanja. Vse, kar doživljamo, je telesna izkušnja. Pri gibalno - somatskih tehnikah in metodah ni pomembno le to, kako dojemamo svoje telo, temveč tudi to, kako ga nadzorujemo. Učenje dokaj enostavnih somatskih vaj je proces izobraževanja in osebne rasti, pri katerem se naučimo opazovati svoje telo in nadzorovati reakcije ter reflekse. S tem ne izboljšamo samo gibljivosti ali odpravimo bolečin, ampak zvišamo tudi zavedanje in nadzor nad sabo ter upočasnimo procese staranja.

Program Misleče telo temelji na aktivni izmenjavi med mentorico/vaditeljico in udeleženci, saj je, poleg izvajanja vadbe, pomembno, da se udeleženci/ke (ponovno) naučijo pravilno uporabljati telo, ne zgolj med vadbo pač pa tudi v vsakdanjem življenju. V program je vključena teoretska in praktična razlaga delovanja telesa, ki vključuje individualne nasvete in sugestije, prilagojene specifikam posameznega udeleženca.

Poleg somatskih gibalnih vaj za razgibavanje različnih delov telesa bomo spoznali tudi osnove sproščenega dihanja (dih kot most med telesom in umom). Ukvarjali se bomo tudi s telesno držo, odnosom do svojega telesa in zakoreninjenimi vzorci obnašanja, povezanimi z gibanjem in dojemanjem telesa.

Za vadbo potrebujemo udobna oblačila, bombažne nogavice in primerno podlogo (armaflex ali podloge za jogo). Vadba je primerna za zdrave udeležence/ke, ki so v solidni psihofizični kondiciji in se lahko gibajo samostojno, brez opore. Vadba ni primerna za udeležence z resnejšimi in trajnimi zdravstvenimi težavami (npr. hujše oblike osteoporoze, resnejše ortopedske poškodbe in degenerativne spremembe itd.). Vadbe ne izvajamo med akutnimi bolezenskimi in vročinskimi stanji.