Razvoj umetnosti v Sloveniji po 2. svetovni vojni

Logo: Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost

Naziv ustanove

Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost
Lokacija
Ljubljana
Trajanje programa v besedi
Ure: 60
Trajanje programa
Krajši
Način izobraževanja
Po spletu
Področje učenja
Družboslovje in humanistika
Regija
Osrednjeslovenska
Začetek
Kontakt
Maša Sedar
masa.sedar@sutzo.si
01 433 20 90

V programu bomo nadaljevali raziskovanje slovenske umetnosti. Osredotočili se bomo na obdobje sredi dvajsetega stoletja. Analizirali bomo razvoj in transformacijo umetniških praks v obdobju socializma, vključno z novimi tokovi, kot sta konceptualna umetnost in neoavantgarda.

Preučevali bomo vplive evropskih in globalnih gibanj na slovenske ustvarjalce ter pomen kulturnih institucij pri oblikovanju umetnostne scene. Poseben poudarek bo sledil na retroavantgardi 80-ih let ter Neue Slowenische Kunst.

Izobraževalna srečanja v predavalnici bomo dopolnjevali z obiski aktualnih razstav v galerijah in muzejih.

Tudi letos bomo umestili v program vsaj en cikel umetnosti, ki ga običajno ne najdemo v splošnih pregledih; v tem študijskem letu bo to predvidoma cikel predavanj o umetnosti Indije.

CILJI

Razumevanje razvojnih tokov: Preučiti razvoj in transformacijo slovenske umetnosti sredi 20. stoletja, vključno z vplivi socializma in globalnih umetniških gibanj.

Analiza umetniških praks: Analizirati nove umetniške tokove, kot sta konceptualna umetnost in neoavantgarda, ter njihov vpliv na slovensko umetniško sceno.

Pomen kulturnih institucij: Raziskati vlogo kulturnih institucij pri oblikovanju in podpori umetnostne scene v Sloveniji.

Vplivi evropskih in globalnih gibanj: Preučiti, kako so evropska in globalna umetniška gibanja vplivala na delo slovenskih umetnikov.